сряда, 10 март 2010 г.

Още от миналата година държавата започна системно да не плаща здравните вноски, които тя дължи за над 4 милиона души - деца,пенсионери,бедни !


Дянков вече е опасен за нашето здраве !

Докато вицепремиерът си крепи дефицита с елементарно събиране и изваждане, здравеопазването затъва, а болниците фалират !

Янина Здравкова

Време е Борисов да престане да слуша Дянков.

Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Наистина - вече е абсолютно наложително премиерът Бойко Борисов да смени калкулатора си Симеон Дянков. Защото финансовият министър, който очевидно владее само операциите събиране и изваждане и няма никаква визия за нито един сектор от реалния живот, е на път да съсипе окончателно и без това едва крепящата се здравна система.

Още от миналата година държавата започна системно да не плаща здравните вноски, които тя дължи за над 4 милиона души - деца, пенсионери, бедни. Те са около 1/3 от всички пари от здравни осигуровки, т.е. 1/3 от бюджета на здравната каса, с който се плаща за медицински услуги. На теория вноските от държавата се внасят в резерва на здравната каса, който пък е част от фискалния резерв. На практика Министерството на финансите просто не дава тези пари, те са виртуални. Схемата бе наложена от предишния финансов министър Пламен Орешарски, но много се хареса и на Дянков. Защото така той си крепи скъпоценния дефицит. Няма значение, че гражданите се лишават от лечение. Няма значение и че здравноосигурителната система би трябвало да има независим от държавата бюджет, а не да крепи с осигуровките фискалния резерв.

В "идеалния" пикчър на Дянков обаче възникна проблем - все пак здравната система няма как да работи без 1/3 от парите, с които преди е разполагала.

И започнаха лъжите,

с които да се оправдае намаляването на разходите. Най-тлъстата от тях засега е, че се прави здравна "реформа", която ще осигури качествени медицински грижи. Горчивата истина е, че на никой не му пука за качеството, калкулацията е проста - щом парите са с 1/3 по-малко, ще намалим болниците с 1/3. Първо се твърдеше, че те ще се преструктурират, но се оказа, че тържествено обещаните от кабинета пари за долекуване липсват. После стана ясно, че идеята не допада на електората, реформата изобщо не е лесно нещо, а за осигуряване на качество са нужни пари и дългосрочна политика. Затова и болниците всъщност няма да се реформират и всичко ще си тече по старому. Финалният етап на "реформата" беше, че касата просто спря да плаща. Пък който оцелее.

Затова се наложи Дянков да смени тактиката - той обяви, че бюджетът на касата ще се актуализира с пари от увеличените приходи от НАП и митниците. После "даде" за здраве и парите от увеличения акциз на цигарите. Премиерът Бойко Борисов пък обеща да се бръкне в резерва, за да се набавят нужните средства. Но нищо подобно не стана. Така се стигна до най-гениалния, засега, ход - да се вдигне здравната вноска.

Аритметиката на Дянков е елементарна - пари няма, а докторите толкова държат на тях, но МФ не иска да бърка в резерва, значи ще вземем парите от гражданите и бизнеса.

Няма да товарим държавата, ще натоварим хората

и здравната вноска ще скочи от 8 на 10%. Това трябва да стане от 1 април и се очаква да влее още 300 млн. лв. в здравната каса. Сметките показват, че тези пари ще са пак само от работещи и самоосигуряващи се, без участието на държавата. За нея, на практика, вноската си остава същата - почти нула.

Това безумие показва няколко неща, кое от кое по-тревожни. Симеон Дянков няма никаква представа какво се случва в държавата - нито на теория, нито на практика. Никой разумен финансов министър не вдига данъци или осигуровки в разгара на криза, защото е ясно, че това ще доведе единствено до задълбочаване на кризата и още по-ниски приходи. Правителството няма никаква стратегия какво да прави в здравеопазването, работи на парче, като предимно потушава пожарите, които само създава. Та то не може да напише и приеме един бюджет, който да не се издъни още преди средата на годината, камо ли да реши затлачените и все по-сериозни проблеми в сектора. Какво е това правителство, дето прехвърля всичките си проблеми на гражданите си?

Най-циничното в случая е, че населението ще трябва да плаща по-висока вноска, а бюджетът на касата дори няма да е на нивата от миналата година.

Парите пак ще са по-малко,

защото на НЗОК са й нужни не 300, а 500 млн. лв. отгоре, за да стигне разходите си от 2009 г. Което пък значи, че системата пак няма да е реформирана, камо ли да осигурява повече услуги и качество; парите пак ще си потъват в каца без дъно, освен че ще се бавят; болниците пак ще са недофинансирани и ще продължат да трупат дългове. Освен ако - малко вероятно - касата не започне да им плаща, което пък значи дефицит и фалит за самата НЗОК.

В момента това е едно от най-опасните неща

Заради забавянията на плащанията и недостатъчните пари борчовете на болниците вече растат застрашително. От здравното министерство откровено не желаят да кажат колко са станали те, общините пък още нямат обща справка. Един по един обаче директорите на болници обясняват, че дълговете им са все по-големи. Кредиторите заплашват да спрат доставките. Скоро може да започнат и запори и съдебни дела заради неизплатени задължения.

Ходът на Дянков оттук нататък е предвидим. След като вече показа, че не желае да поеме ангажиментите си към този сектор, той ще постъпи по най-лесния за един калкулатор начин - ще продаде и болниците, и здравноосигурителната система. Нека новите им собственици се оправят.

Макар че докато Дянков се усети, вероятно част от тях вече ще са приватизирани. По най-елементарния и евтин начин - през дълговете им. Кредиторите просто ще си получат активи от болниците-търговски дружества срещу неизплатените им задължения. За запори на сметките вече съобщиха болниците в Никопол и Чирпан, макар че после изведнъж се отметнаха.

А основните кредитори на болниците са доставчиците на лекарства и консумативи. Случайно или не, собствениците на 2 от най-големите фирми в бранша - "Софарма Трейдинг" и "Търговска лига", имат или са свързани и с частни здравни фондове. Единият от тях дори вече е и член на надзорния съвет на НЗОК.

Което отговаря и на въпроса защо са им на търговците на лекарства болници. Управляващите вече заявиха готовността си да пуснат частните фондове на пазара на задължителното здравно осигуряване от догодина, макар че още не е решено под каква форма. И е далеч по-удобно и изгодно, ако имаш фонд, да имаш и болници и да работиш с тях.

Така за една година Симеон Дянков и правителството, на което той е вицепремиер, ще превърнат здравеопазването от публично в напълно частно. Дали това е добре? Нека всеки сам да си прецени. Ако обаче установим на собствения си гръб, че е зле, вече ще е твърде късно нещата да се променят.

-----------

P.S. Лекарите у нас далеч не са перфектни, но опитът да се внуши, че здравната вноска се вдига заради протестите (алчността) им, е долнопробен.

сега / The sensible road

0 коментара:

Публикуване на коментар