Д-р Атанас Михайлов
Птичи песни, зеленина, нацъфтели храсти и дървета, ясно синьо небе - райско време. За много хора обаче то е истински кошмар: зачервени и насълзени очи, носът тече като вода, запушва се, мъчителна серийна кихавица. Такава е картината на поленовата алергия, която се изявява с повишена чувствителност към цветния прашец. Тези неприятни симптоми може да се провлачат месец, два, че и три.
Конвенционалните противоалергични средства често не са достатъчно ефикасни, а притежават и немалко странични ефекти.
При здравите хора имунната система разпознава вредните за организма фактори и ги обезврежда. Организмът на алергичните обаче възприема и съвсем безобидните неща от околната среда като вражески. В отговор изработва антитела от класа на имуноглобулини Е. На тях се дължи имунната реакция с неприятните последици. Когато през май цъфтят тревите, тръгват поленовите алергии. Нейните жертви кашлят,
кихат, тече поток от сълзи и сополи
Най- типична е сенната хрема. Името й идва от думата "сено", защото най-силен алерген е цветният прашец на дивите полски треви и храсти. Частичките на прашеца са с размер от 2 до 200 микрона. Едно-единствено растение произвежда стотици милиони зрънца, които вятърът разнася. Попаднали в организма, те предизвикват образуването на веществото хистамин. От него лигавиците отичат и отделят секрети. Алергичният усеща силен сърбеж в носа и в гърлото, опитва се да изкашля "врабчето", което пърха в трахеята му. То може да е предвестник и на бъдеща астма.
Заради оплакванията на много болни буквално им идва да си отрежат носа. Ето няколко мнения от интернет форумите, представени 1:1, без редакция.
„Възможно ли е тази година кошмарът да започва по-рано? Синът ми има поленова алергия и сенна хрема. Месеците март, април и май са кошмарни. Така се надявах тази година да пропуснем, но не. Вече има първите симптоми.
Направила съм карта на града -
къде, какво и кога цъфти и съответно откъде и кога можем да минаваме. Само се моля дано тази година да мине по-леко - миналата пролет лежахме в болницата."
Естествено, има. С помощта на билки, хомеопатия и ефективна противоалергична диета сезонът може да премине по-леко за чувствителните.
Най- простото - добре е още от март да се започне с приемането на Pollens 15 (30) CH, по 5 зрънца всяка сутрин.
Pollens е цветен прашец
разреден и потенциран по правилата на хомеопатичната фармакопея. Можем да определим това лечение като хомеопатично ваксиниране срещу цъфтежа, или хомеопатична хипосенсибилизация. Има ефект. Ако е пропуснат моментът за профилактика с Pollens от края на февруари, началото на март, лечението може да се включи и по-късно, когато се явят симптомите. То действа бързо, буквално за часове. За по-бърз ефект през първия ден може да се включи и на 2 часа по 5 зрънца.
За по-голяма сигурност обаче е добре да се прибави и Poumon histamine 15 (30) CH. Poumon histamine e хомеопатичният антихистаминов препарат като алергозан, ериус и т.н. Той повишава прага на чувствителност и така намалява ефекта на много различни алергени. Poumon histamine е разреден извлек, получен от бял дроб на морско свинче. Морското свинче се сенсибилизира, след 2- 4 седмици се въвежда алерген, който предизвиква анафилактична реакция. Белият дроб е шоков орган и в него се кондензира комплекс от вещества (медиатори на алергичната реакция като хистамин, серотонин и пр.), свързани с алергичната реакция. След това от него се извлича активно вещество за лечението.
Има и медикаменти, насочени към отделните симптоми:
Allium cepa 15 CH- 2- 4 х 5 зрънца, когато носът тече като чешма. Секретът е прозрачен и рядък, както когато режем лук. Allium cepa всъщност е латинското название на кромид лук.
Sambucus nigra 5 CH- ще помогне на тези, чийто нос е сух, но запушен и не им позволява да дишат.
Има и илачи конфекция
При остри състояния възрастните могат да пият през едночасови интервали по една таблетка Rhinital, докато настъпи подобрение. Не бива да се вземат повече от 12 таблетки на ден. Лечението продължава с 1-2 таблетки 3 пъти дневно, докато оплакванията напълно отзвучат.
Деца под 12-годишна възраст могат да пият по 1 таблетка на всеки два часа, ако състоянието им е тежко. Приемът не бива да надвиши 8 таблетки на ден. Лечението продължава с 1 таблетка 3 пъти дневно до изчезване на оплакванията.
Ако детето е под петгодишна възраст, ринитал може да се дава само след консултация с лекар. Няма достатъчно данни за ефекта от прилагането на лекарствения продукт в тази възраст.
Таблетките се приемат половин час преди или след хранене и се оставят бавно да се разтопят в устата. За малки деца е препоръчително те да се разтворят в малко вода.
За профилактика на сенната хрема се препоръчва да се приема по една таблетка 3 пъти дневно 6 седмици преди началото на периода на алергия. Поради добрата си поносимост ринитал може да се използва за дългосрочно лечение. Макар че природната медицина не разполага с богат арсенал от мазила за външно приложение, има няколко добри решения. Преди всичко това е бадемовото масло (масло от пшеничен зародиш). От него при алергична хрема в носа се слагат по 3-4 капки 5- 6 пъти на ден.
Хомеопатичният вазелин Homeoplasmine се маже вътре в носа 2 пъти дневно. Той отпушва носа и облекчава състоянието при алергична хрема. Може да се намаже и върху клепачите при червени очи.
Сутрин и през деня прозорците да се затварят.
След прибиране вкъщи да се вземе душ и косата да се измие.
0 коментара:
Публикуване на коментар