МВР е получавало пари от безмитна търговия с горива в продължение на 17 години независимо от настойчивите критики на Европейската комисия и САЩ срещу този търговски режим като източник на корупция.
Сметната палата разкрива, че фирмата, която държи бензиностанцията на ГКПП Капитан Андреево, плащала на полицията процент от печалбата си.
Безмитната търговия с горива у нас се държи от турския гражданин Фуат Гювен.
Парите са постъпвали официално в МВР, съобщава вестник "Сега".
Преводи към полицията от безмитната търговия с гориво се извършват от 1992 г. до 2006 г.
Основанието е заповед на тогавашния финансов министър Иван Костов, според която се дава лиценз за безмитна търговия с горива на фирма "Братя Василеви" и срещу това тя подобрява инфраструктурата на ГКПП и внася отчисление от печалбата си за държавата.
Впоследствие обаче бензиностанциите на "Братя Василеви" бяха купени от Фуат Гювен.
Дори и след като нормативното основание за плащанията отпада, фирмата продължава да превежда пари, става ясно от доклада.
Затова Сметната палата настоява да се изясни юридическото основание, на базата на което Национална служба "Полиция" ги е приемала.
В доклада обаче не се посочват конкретните суми, превеждани на полицията.
Безмитните търговски обекти са критикувани от ЕС, защото създават нелоялна конкуренция и служат за прикритие на контрабандата.
След последния междинен доклад на Еврокомисията от края на януари правителството бе принудено да закрие безмитната търговия по сухопътните граници.
Медиите твърдят, че досега изселникът от Момчилград Фуат Гювен е инвестирал над 50 млн. евро в родината си.
През 2005-та бизнесменът купува наведнъж три водноелектрически централи и така става собственик на общо осем ВЕЦ, бургаския завод "Елкабел", две бензиностанции, хотели.
Гювен е роден е през 1955 г. Завършва строителния техникум в Кърджали и се записва в Института по строителство в София, специалност хидромелиорации. През 1977 г. Фуат и семейството му се изселват в Турция.
В Истанбул продължава висшето си образование и още като студент започва дребен бизнес с кожи. След 10 години построява първия си завод за кожени изделия.
На българския пазар стъпва за първи път през 1990 г., когато купува бензиностанция в свободната зона на Свиленград.
Три години по-късно инвестира във втора бензиностанция - отново в свободна зона, но този път във Видин.
В 8-те действащи фирми у нас работят близо 800 души.
dnes.bg,04.03.2008
0 коментара:
Публикуване на коментар