петък, 27 август 2010 г.

Оставки,чакащи за операция болни,липса на лекарства и една натрапчиво амбициозна усмивка на здравния министър


Защо се крие здравният министър?

Лили Ангелова,дарик радио

Оставки, чакащи за операция болни, липса на лекарства и една натрапчиво амбициозна усмивка на здравния министър. Това са само част от фактите, които допринесоха за хаоса в здравеопазването, на който сме свидетели в момента. За година и три месеца от управлението на ГЕРБ подадоха оставка един здравен министър, четирима заместник- министри, шеф на НЗОК, председател и заместник-председател на здравната комисия в парламента. Не е ясно защо при тази "чистка", управляващите изневериха на себе си и не дадоха име на своята акция. Ако обвиненията за корупция към повечето от тези хора приличаха на изкуствено надут балон, то сегашната заигравка с живота на пациентите е далеч по-сериозно престъпление. Едни от първите думи на здравния министър професор Анна-Мария Борисова бяха: "Аз съм на върха на кариерата си, обичана съм от пациентите, търсена съм като лекар". Последните две твърдения вече биха звучали като обида към болните, които ще трябва с месеци да чакат, за да получат някакво лечение.

Личната амбиция на Борисова

да стане министър и да нарича това връх на кариерата си е избор, който не направиха мнозина уважавани български лекари. Твърдата й ръка започна реформа, която ще докара много лечебни заведения до фалит. Може би, това имаше предвид премиерът Бойко Борисов, когато се похвали, че е открил министър с твърд характер. Предшественикът на ендокриноложката доктор Божидар Нанев се опита да осъществи реформата чрез промени в законите, регламентиращи дейността и финансирането на здравеопазването. Всичко това отне време, не само защото нямаше кой да напише грамотно тези законопроекти, а и защото се сблъска с влиятелните лобита в сектора. Този подход не се вписа в стила на управляващите и те решиха да започнат поредната си показна акция. Започнаха да се сипят обвинения и обиди върху лекарската гилдия, без да има доказателства. Директори на болници наскоро бяха поставени пред дилемата дали да подпишат документ, който ще ги принуди да връщат пациенти или да се опълчат на своя работодател. Малцина избраха второто, а другите късно разбраха в какъв капан са поставени. В края на годината здравно министерство и НЗОК ще обявят броя на болниците, които са натрупали огромни дългове. Тогава с приказки за наследството, заплатите на лекарите и недоказани злоупотреби ще бъде обяснено, че тези дългове държавата няма да покрие. Тези лечебни заведения ще обявят фалит, който може да бъде наречен и с друга дума - преструктуриране.

Планът на министър Борисова ще бъде изпълнен -

"преструктурирането" да се случи до края на годината. Тогава никой няма да пита тези мениджъри на болници колко пациенти са спасили, за да натрупат тези дългове. Пациентите пък ще трябва да гадаят кога ще имат или по-точно дали ще имат възможност да бъдат лекувани. Наскоро шефката на парламента Цецка Цачева обяви, че ГЕРБ има кадри в здравеопазването. Питам се, тези кадри не се ли сетиха, че след като по-малко болници ще лекуват същия брой пациенти, е задължително поне да се регламентира как ще се образуват листи на чакащите. Същите тези кадри не можаха ли да обяснят на премиера за година и три месеца, че и сега здравнонеосигурените не получават безплатна медицинска помощ освен ако не са спешен случай. Разбирам защо професор Борисова се крие от въпросите на журналистите - отговорите, които ще трябва да даде може да я свалят от "върха". Но не разбирам как един лекар, положил Хипократовата клетва, се усмихва на пациентите си, които не знаят дали, кога и срещу колко ще бъдат лекувани.

The sensible road

0 коментара:

Публикуване на коментар