четвъртък, 28 януари 2010 г.

Закриването на малките болници е с висока социална цена и няма почти никакъв финансов ефект !


Заради шепа стотинки здравното министерство подлуди държавата !

Закриването на малките болници е с висока социална цена и няма почти никакъв финансов ефект !

Янина Здравкова

Когато правиш нещо толкова болезнено в очите на хората, първо осигуряваш спешната помощ и след това закриваш болницата, а не обратното. Министър Нанев напълно грешно реши кои болници да закрие и как да го направи.

Снимка: Михаела Катеринска

Несъмнено реформа в болниците трябва да има. Несъмнено над 300 болници са твърде много за 7-милионна България. Несъмнено част от тях не само не предлагат качество на пациентите си, но са и направо опасни.

Несъмнено "преструктурирането", което провежда правителството в момента, е недомислено и опасно и ще струва на населението и управляващите много повече, отколкото ще спести.

Ще го илюстрираме с груб, но достъпен за схващане пример. В дом, където живеят майка, баща, две деца и баба, поради липса на пари решават да уморят бабата, вместо да се откажат от лизинга на плазмата. Бабата има ниска пенсията, води след себе си големи разходи за лекари, медикаменти, храна. Но едва след погребението семейството се сеща, че няма кой да гледа децата и да готви.

Така ще се случи и с някои от нарочените болници. Здравно министерство се скъса да обяснява как редица общински болници не осигуряват качество и само източват здравната каса. Затова, за да сключи договор, всяка болница вече трябва да има поне двама специалисти по съответната клинична пътека, които пък да осигуряват денонощна грижа за болните. Отделенията, които не отговорят на критериите, могат да се преструктурират - ще се появят нови пътеки за долекуване и продължително лечение, което в по-голяма степен отговаря на нуждите на жителите на по-малките общини. Самите болници пък ще имат нов извор на финансиране и ще оцелеят, макар и по-различен вид. Спешна помощ ще се подсили и никой няма да пострада.

Режат се само сухите клони,

обясни зам.-министър Валерий Митрев. Отказваме се от плазмата с други думи. В криза няма да плащаме за луксове като издръжка на болници с ниско качество.

Резултатът - 10-ина болници имат 0 договора и вече са в историята. Други 158 са на ръба - тази година ще загубят средно половината от дейността си и съответно - финансирането. Засега здравната каса не може да каже колко от тях са частни, колко - общински. Вероятно поне половината са собственост на местната власт, т.е. обществени. Не е ясно и колко ще успеят да оцелеят.

Няма спор - болница, която не е успяла да покрие критериите за лечение поне на едно заболяване, не е нужна. Години наред тя е западала, свивала е дейността си, трупала е дългове, населението така или иначе е ходело в други градове, а общината не си е мръднала пръста. Когато тази болница е в Радомир, проблем няма - Дупница и Перник са на 30 минути прав път с кола. Когато тази болница е в Ивайловград, проблем има - Кърджали и Хасково са на по 100 км завои. И досега хората са ходели там, но "Бърза помощ" все пак е използвала ресурса на болницата - лаборатория, рентген и консултации от няколкото лекари в нея. Когато болницата я няма, няма го и този ресурс и възможността на спешната помощ за реакция намалява. Тепърва спешната помощ щяла да се укрепва, ще съветват общината да прави медицински център, за да спаси апаратурата, ще се открива спешен кабинет, в който лекари да дават дежурства за по 100 лв. Тепърва! Когато правиш нещо толкова болезнено и революционно в очите на хората,

първо осигуряваш спешната помощ

и след това закриваш болницата, а не обратното. И това важи за абсолютно всички градове и градчета, които ще останат без болниците си.

Още по-опасно и отвратително е това, което ще стане в други болници, все още неясно колко. Болницата в Полски Тръмбеш досега е работила по 34 пътеки, тепърва ще има 7. Това значи, че доскоро тя е работила кардиология, гастроентерология, АГ, хиругия. Тепърва ще останат вероятно само вътрешните болести. По обещанията на МЗ тази болница трябва да се преструктурира. Да приема хора с инфаркти и сърдечна недостатъчност, за които здравната каса е преценила, че болницата може да осигури нужното качество. Да работи по новите пътеки за долекуване и продължително лечение, които също са идеални точно за такива пациенти.

Но и тази болница няма да оцелее и скоро също ще е минало. Пациентите, на които е можела да осигури качество, ще ходят във Велико Търново. Защото се оказва, че тази година в бюджета на здравната каса пари за новите пътеки за долекуване няма, въпреки уверенията на здравното министерство. Болницата в Полски Тръмбеш ще трябва да се издържа само с парите от активно лечение. Шансът да не фалира с толкова занижени средства е минимален.

Това се нарича лъжа. Министър Божидар Нанев излъга хората в десетки такива градчета, че болниците им няма да се закриват, а ще се преструктурират, защото ще имат възможност да поемат нови функции, за които ще бъдат осигурени и средства. Да, но в крайна сметка пари не са предвидени и заедно със сухите клони ще си идат и здравите. Десетки болници, търсени от населението и оказващи реална помощ, ще бъдат затрити.

Защо? Едва ли някой още вярва, че в основата на реформата е качеството. Всичко това се прави, защото е криза, пари няма, Министерството на финансите не желае да дава пари за болна система, която не дава резултат.

Само дето

настоящата власт няма абсолютно никаква представа какво да направи

Това, което се случва сега, нито ще спести пари, нито ще направи системата по-ефективна. Затриването на половината болници не е равно на спестяване на половината разходи. Въпреки че за техен основен грях се сочеше ниската ефективност и качество; че приемат болни, които след това се лекуват и в по-големите болници, или че приемат хора, без да са болни, реалният ефект от закриването им - според очакванията на здравната каса - е, че хоспитализациите ще намалеят едва с 40 000. От общо 1.7 милиона за цялата система. Безумно е да подлудиш половината държава заради 2% намаление на разходите.

Другата причина за цялото упражнение е, че пари няма и НЗОК има с 360 млн. лв. по-малко за болнична помощ тази година. Само че реформата ще пренасочи към оцелелите болници 130 млн. лв., пак по данни на касата. Тоест - пари пак няма да има. Но и болници няма да има.

Защото отдавна е ясно, че повечето от тези малки болници не харчат много, а големите течове и кражби са в големите лечебни заведения. Които никой не желае да пипне. Не само защото там паралелно с медицината се прави и политика. Но и защото налагането на контрол над маститите болнични директори е далеч по-трудно от механичното закриване на малки лечебници.

Отговорността за всичко това не е само на здравно министерство, още по-малко на здравната каса. Тя е на цялото правителство, което одобрява и бюджета, и промените. И съответно то ще си плати огромната цена за недомисления експеримент.

The sensible road

0 коментара:

Публикуване на коментар